- Торговельні операції
- Всі продукти
- Безпоставкові валютні форварди
- Депозитарна установа
- Страховим компаніям
За попередні 2 тижні ціна на українські суверенні єврооблігації стрімко зросла — на 5% — і досягла максимуму з травня 2018 року. Зазвичай ціни на українські бонди рухають внутрішні новини. Але не цього разу. Федеральний Резервний Банк США, або як його називають Фед, став основною причиною зростання попиту на українські папери.
Фед давав сигнали, що розглядає питання про зниження облікової ставки. Саме цього від нього і чекає ринок. Сповільнюється глобальне зростання, зниження торгової та ділової активності, торгова війна між Штатами і Китаєм штовхають Фед до зниження облікової ставки, щоб підтримати економічну активність і, разом з нею, знервований і волатильний фондовий ринок.
Очікування зниження ставки знизило прибутковість на держоблігації США. Низька прибутковість змусила інвесторів шукати облігації з більш цікавою прибутковістю, і вони пішли купувати суверенний борг ринків, що розвиваються, в тому числі, і суверенний борг України. Це і підняло ціни відразу на 5%.
За цією ситуацією пильно стежив Мінфін, який чекав зручного моменту для випуску нових облігацій, щоб рефінансувати пікові погашення за боргами в цьому і наступних роках. Але платити високий купон на залучених коштах Мінфін був не готовий, тому займав вичікувальну позицію весь цей час. І як тільки прибутковість доларових облігацій знизилася до 8% — Мінфін вирішив діяти, поки вікно можливостей знову не закрилося на невизначений термін.
При цьому, щоб ще більше знизити вартість запозичень, Мінфін зробив досить розумний і своєчасний крок — вирішив випускати облігації в євро, а не як зазвичай — в доларі. Ринкова вартість коштів у євро на 2−2.5% нижче, ніж у доларі, тому, випустивши облігації в євро, Мінфін планував платити не 8+%, а на 2% нижче від цього рівня.
Отже, 13 червня відбувся випуск паперів, об'ємом EUR 1 млрд і ставкою 6.75%. В цілому, це досить непогано. Мінфін дав ринку невелику премію за менш ліквідні папери в євро, а також премію за новий випуск. Без таких премій випуск би не відбувся. А він був необхідний саме зараз, поки вікно можливостей не закрилося.
У будь-якому випадку, успішний випуск нових паперів ринок сприйняв позитивно. Мінфін залучив кошти для пікових погашень держборгу в 2019−20 роках, що знизить тиск на резерви. А це знизить стрес всієї української фінансової системи. Ринок показав, що українські бонди йому досі цікаві. Це хороші новини, тому відразу після випуску ціни на українські бонди знову пішли вгору.
_______________
Автор: Віталій Сівач, трейдер групи ICU
Джерело: НВ Бізнес