21 березня 2019

Михайло Демків, фінансовий аналітик групи ICU

КОЛИ НАЦБАНК ПОЧНЕ ЗНИЖУВАТИ СТАВКУ

На початку осені минулого року Нацбанк підвищив ставку до 18% річних та зберігав її незмінною протягом наступних чотирьох засідань. Це означає, що ключова ставка залишатиметься високою як мінімум до 25 квітня.

 

За цей час українці встигнуть не лише відсвяткувати Великдень, а й проголосувати за президента. Чи не час вже починати знижувати ставку після свят?

 

Встановлюючи облікову ставку, НБУ намагається регулювати рівень ставок за гривневими інструментами – від облігацій внутрішньої державної позики України (ОВДП) до депозитів. Це робиться з метою зниження інфляції до рівня 5±1%.

 

Така тактика безумовно приносить свої плоди – інфляція знизилася нижче 9% і за прогнозами самого Нацбанку, повинна бути 6,3% на кінець цього року, досягнувши бажаного діапазону вже в наступному.

 

Однак це не означає, що ставка залишатиметься на поточному рівні ще рік. Чим далі знижується інфляція, тім вищою стає реальна ставка – різниця між обліковою ставкою та розміром інфляції.

 

Як наслідок, вартість кредитів для компаній є високою, що суттєво скорочує попит на них. Безумовно, дорогі гроші – це не єдина, однак важлива причина того, що кредитні портфелі банків зростають темпами куди нижчими, ніж того б хотілося.

 

А без кредитування складно говорити про впевнений ріст економіки.

 

Тому все більше голосів звучить за початок циклу зниження облікової ставки. Питання – як довго триватиме цикл поточний? Відповідь – як мінімум до 25 квітня, коли відбудеться наступне засідання НБУ з перегляду ставки.

 

Логіка підказує, що пора вже ставку знижувати, оскільки реальна ставка стає щораз вищою. Поточний цикл підвищення триватиме не менше 546 днів – із вересня 2017 року, коли зростання ставки почалось з позначки 13,5%.

 

Приблизно півтора роки тривали й два попередні цикли підвищення ставок.

 

Що відрізняє поточний цикл – це значно вищий рівень ставок. Під час попереднього періоду підвищення ставок протягом вкрай важких для економіки країни 2014-2015 років, облікова ставка досягала в певний момент 30%, однак за короткий період почалося досить стрімке її зниження. Можливо, занадто стрімке.

 

Схоже, цього разу в Нацбанку дуже обережно підходять до зниження облікової ставки, намагаючись не дати інфляції знову повернутися до двозначних цифр. А ризики для макроекономічної ситуації залишаються.

 

В першу чергу, це визначеність з результатами виборів, продовженням співробітництва МВФ та з внутрішніми кредиторами.

 

2019 – непростий рік для уряду, адже треба повертати значні обсяги боргів, зокрема, у валюті. Крім того, на інфляцію тиснутимуть й додаткові виплати в березні та квітні.

 

Вважаю, що за відсутності форс мажорів, НБУ таки знизить ставку. Цікаво, коли це станеться – на засіданні 25 квітня, одразу після виборів, чи вже 6 червня? Гадаю, що таки після свят.

 

____________________

 

Автор: Михайло Демків, фінансовий аналітик групи ICU

 

Джерело: Бізнес.Цензор 

 

 

Iншi новини