1 березня 2018

Євгенія Грищенко, начальник відділу брокерського обслуговування кліентів ICU

ОВДП-РЕВОЛЮЦІЯ. СТРАХОВІ КОМПАНІЇ ЙДУТЬ З БАНКІВ

Чому страховики надають перевагу державним облігаціям замість депозитів.

 

З плином часу на страховому ринку склалася стійка практика – якщо інвестувати, то переважно в депозити. По-перше, це традиційний та зрозумілий інструмент для страховиків, досвіду інвестування в інші інструменти у них не було. По-друге, це взаємовигідний обмін з банками, які виступають хорошим каналом продажу страхових продуктів. Інколи, на вибір на користь депозитів впливало елементарно навіть те, що банк знаходиться близько до офісу страхової.

 

Однак, останніми роками, – паралельно зі скороченням банківського ринку, виведенням з нього великої кількості неплатоспроможних банків і кишенькових фінансових установ, – страховики стали більш вибагливими щодо об’єктів інвестування. Адже лише в неплатоспроможних банках страхові компанії втратили близько 3 млрд грн.

 

Як наслідок, уподобання страховиків в інвестуванні почали змінюватися. Одним із основних інструментів інвестування стали облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

 

Ось показова динаміка. Візьмемо період -- дев’ять місяців 2017 року і порівняємо його з таким же періодом в 2016 році. Відтік депозитів страхових компаній із західних банків склав 1,2%, а притік у держбанки – 9,2%, у  приватні банки – 16,1%, а в ОВДП – 20%.

 

Загалом, усього лише за рік та дев’ять місяців (з 1 січня 2016 по 1 жовтня 2017 років) активи страховиків, які вклалися в ОВДП, зросли з 2,6 млрд грн до більше 6 млрд грн, що складає вже 17,2% від загального об’єму активів компаній.

 

Основними драйверами зростання внесків стали надійність інструменту та досить високі ставки. На сьогодні  дохідність річних ОВДП перевищує середню дохідність депозитів у державних банках більш, ніж на 2% при нижчому рівні ризику.

 

Наразі страхові компанії надають перевагу гривневим паперам. Після девальвації 2014-15 років кошти в основному вкладалися у валютні облігації. Проте, як показала практика, починаючи з літа 2016 року і до літа 2017 року, на валютних держоблігаціях страхові компанії не змогли заробити більше, ніж 5% дохідності. Водночас інвестиції у гривневі ОВДП принесли не менше 17%. Тому зараз вільну гривневу ліквідність страховики намагаються розмістити в гривневі інструменти.

 

Валютні ОВДП користуються попитом в основному на первинних аукціонах, де їх покупка є можливою без курсових втрат при конвертації та є більш дохідною альтернативою валютним внескам у банках. Так, дохідність дворічних доларових облігацій на первинних аукціонах становить 5,4% річних. Особливо це актуально для страховиків, резерви яких розміщені у валюті.

 

І все ж таки, ОВДП і депозити – доволі консервативні інструменти для інвестування. Деякі страховики продовжують шукати найвищу дохідність для своїх вкладень. Особливо актуальні ці пошуки для лайфових страхових компаній, у яких інвестиційний дохід є одним із основних показників успішності роботи.

 

Вигідним інструментом для них можуть стати корпоративні облігації надійних позичальників небанківського сектору. З двох причин. Перша – для диверсифікації внесків, так як за законодавством страхові компанії не можуть інвестувати більше 10% коштів в одну юридичну особу. Друга – корпоративні емітенти можуть запропонувати вищу дохідність за паперами з премією до ОВДП від 2-4%, що, на сьогодні, складає близько 18-19% дохідності.

 

Загалом, страхові компанії стають усе активнішими та більш значущими гравцями фінансового ринку в сеґменті інвестицій та, судячи з динаміки останніх років, об’єми внесків страховиків у різні інструменти будуть лише зростати, що дасть поштовх для більш активного відродження ринку корпоративних облігацій.

______________________________________________________________

 

Євгенія Грищенко, начальник відділу брокерського обслуговування кліентів ICU

 

Джерело: http://finance.liga.net/insurance/opinion/ovgz-revolyutsiya-strahovye-kompanii-uhodyat-iz-bankov "ЛігаБізнесІнформ"

Iншi новини