- Торговельні операції
- Всі продукти
- Безпоставкові валютні форварди
- Депозитарна установа
- Страховим компаніям
Коли всьому світу цікаві українські «мізки», кому як не державі допомагати їх промотувати. Тим більше коли інвестиції, як ніколи, потрібні нашій економіці.
Коронавірус мине й Україна повернеться до вже звичного для себе заняття — відновлення економіки. Це завжди тривалий та малоефективний процес. Проте, якщо вірус чогось навчив нас, то це тому, що старі підходи не працюють. Перемагає той, хто змінюється швидко і діє нестандартно.
Одним з інструментів відновлення української економіки може стати розвиток місцевої стартап-індустрії. За 5+ років це може принести нам набагато більше, аніж деякі стандартні господарські прийоми з пострадянських економічних підручників.
Я вже відчуваю ваш песимізм. Які стартапи, коли промисловість падає, війна триває, а бізнес-клімат все ще «на трієчку з натяжкою»?
Є країна, яка продемонструвала, що можна створити умови для розвитку стартапів в умовах військового конфлікту, при чому швидко й з досить обмеженими ресурсами.
В 1993 році Ізраїль запустив проект Yozma — державну програму підтримки стартапів з бюджетом в $100 млн. Ізраїльський уряд стимулював створення спільних фондів з відомими міжнародними венчурними компаніями та дофінансовував до 40% їхніх інвестицій в місцеві стартапи. Окрім того, було ліквідоване подвійне оподаткування та спрощено багато інших бюрократичних перепон для інвесторів.
На мою думку, це правильна державна політика — розвинути екосистему та підтримувати її, не втручаючись в бізнес-процеси
Yozma створила бум стартапів в Ізраїлі, фонд довелося збільшувати, щоб задовольнити попит інвесторів на ізраїльські «мізки». Цифри говорять самі за себе — до 2000 року венчурні інвестиції в країну зросли в 60+ разів, стартапів стало у 8 разів більше, ринок ІТ виріс з $1.6 млрд до $12,5 млрд. Країна міцно закріпила й утримує за собою титул «нації стартапів» — протягом 2014−2018 років обсяг інвестицій в ізраїльські стартапи зріс на 140%, тоді як в американські - на 64%.
Що заважає Україні створити свій варіант Yozma?
Певні кроки в цьому напрямку були зроблені ще до початку пандемії.
Наприкінці 2019 року Кабінет міністрів запустив Український фонд стартапів — вітчизняну ініціативу з підтримки технологічного бізнесу з бюджетом в $17 млн. Незалежна рада експертів з венчурного сектору відбирає молоді українські компанії, які отримають гранти $25−75 тис. Повертати ці кошти не потрібно. Перші стартапи вже отримали свої чеки.
Це хороший проект, але йому не вистачає синергії приватного-державного капіталу Yozma.
Успіх ізраїльських стартапів забезпечили міжнародні приватні інвестиційні фонди. Це такі собі адепти капіталізму, які переслідують чіткі цілі - вигідно інвестувати й максимізувати прибуток. Вони — акули бізнесу, які вміють витискати з компаній максимум. Саме це робить їх та їхні інвестиції успішними.
В Ізраїлі ці приватні інвестори бачили безпосередні бізнесові переваги — спрощені податкові умови та додаткове фінансування для обраного ними стартапу. Держава не втручалася у процес інвестування — лише підтримувала вибір, який робили професійні фонди. За декілька років, забезпечивши потужний старт для компаній, уряд взагалі виходив з інвестицій та продавав свою частку в спільних фондах.
На мою думку, це правильна державна політика — розвинути екосистему та підтримувати її, не втручаючись в бізнес-процеси. Стартап має спочатку «вигризти» підтримку потужного приватного гравця й лише потім отримує «вишеньку на торті» від держави.
Звичайно, якщо взяти таку модель і просто запустити в Україні, в наших законодавчих та правових реаліях вона швидко забуксує. Потрібна інноваційна інфраструктура. Її створення, на мою думку, чудово вписується в програму реформ нового уряду.
Що потрібно реалізувати першочергово?
1. Визначити юридичний статус стартапу в Україні. Сьогодні «український стартап» — це переважно декілька ФОПів, які мають контракт з юридичною особою десь на Делаверщині заради отримання податкової пільги. Чому так? Потягнути адміністративний, регуляторний та податковий тягар ТОВ в Україні - складне завдання для навіть досвідчених підприємців. А що говорити про декількох програмістів, які горять ідеєю, а не бажанням спілкуватися з чиновниками.
Гарним рішенням було б виокремлення спеціального юридичного статусу «інноваційного ТОВ» або, простіше, iТОВки, який би передбачав спрощене адміністрування бізнесу та цілу низку податкових переваг — звільнення від ПДВ, мінімальний податок на прибуток протягом 3−5 років, спрощену система оподаткування зарплат. Це мотивувало б стартапи залишатися в Україні та стало б гачком для інвесторів, які шукають вигідні ринки для свого капіталу.
2. Створити модель української Yozma. Взявши за основу теперішній фонд стартапів, потрібно змінити його модель фінансування з видачі грантів на співфінансування приватними інвесторами та державою. Якщо стартап задовольняє крутого міжнародного інвестора, держава додає свою частку інвестиції. В залежності від стадії розвитку стартапу, частка державних інвестицій має бути змінною. Для маленьких стартапів-початківців це може бути 20/80 (інвестор/держава), для стартапів, які вже мають продукт та продажі - 60/40 і т.д.
Як варіант, за схожою моделлю можна надавати кредитні кошти для стартапів під пільгові відсотки. Якщо стартап залучив кошти міжнародного приватного фонду, то він може претендувати на спецкредит від держави. Це може стати додатковим стимулом для команд і інвесторів.
3. Верховенство права. Про це можна написати не одну окрему статтю. Скажу лише, що жодні фонди та пільги не зацікавлять міжнародного венчурного інвестора серйозно зайти в країну з «маски-шоу», вибірковими судами та слабким законодавством щодо інтелектуальної власності. Тут потрібні загальнонаціональні зміни.
Сучасні проблеми потребують сучасних рішень. Можна довго бідкатися та розводити руками, що Україна — не Ізраїль. Що ми промислова, сільськогосподарська, експортна країна. Поки це дійсно так. Але ми маємо починати з малого, експериментувати й рухатися вперед.
Українська стартап екосистема поки існує скоріше всупереч державі, ніж завдяки їй. Але все одно зростає й приваблює все більше інвестицій.
Фото: UVCA
Коли всьому світу цікаві українські «мізки», кому як не державі допомагати їх промотувати. Тим більше коли інвестиції, як ніколи, потрібні нашій економіці.
____________
Автор: Роман Нікітов, директор ICU Ventures
Джерело: НВ.Бізнес