- Торговельні операції
- Всі продукти
- Безпоставкові валютні форварди
- Депозитарна установа
- Страховим компаніям
Немає місця для маневру — незалежність НБУ має зберегтися. Чого чекають інвестори від президента і нового голови нацбанку?
Відставка голови НБУ була не просто несподіваною, а шоковою. Мінфіну довелося скасувати новий випуск євробондів. А це був дуже успішний випуск — всього залучили 1.75 млрд доларів. 750 млн з них пішли б на викуп найближчих євробондів з погашенням 2021 і 2022 року, що знизило б боргове навантаження найближчих років. 1 млрд надійшов би в бюджет.
Спочатку хотіли залучити кошти по 7.875%, але попит був настільки великий, що ставку знизили аж до 7.3%. Це найнижча ставка в доларі за багато років. При цьому залучалися дуже довгі гроші з погашенням у 2033 році. Всього подали заявок на $7.5 млрд. Таке перепідписання говорить про те, що довіра інвесторів до українського суверенного боргу зберігається. Сподіваюся, Мінфін знову зможе вийти на ринок з новим випуском, який буде не менш успішним.
Але давайте повернемося до НБУ. Реформований і незалежний НБУ справлявся з поставленими завданнями на відмінно. Такий консенсус склався в професійних колах. Макроекономічна ситуація виглядає добре, навіть незважаючи на пандемію коронавірусу. Можна вважати, перевірка стресом пройдена успішно. Низька інфляція дозволила знизити облікову ставку в гривні до рекордно низького показника в 6% за всю історію України. Резерви продовжують рости і досягли 28 мільярдів доларів. Низька облікова ставка і макроекономічна стабільність створює сприятливі умови для інвестування в економіку країни, створення нових робочих місць, зростання ВВП і добробуту населення. Макроекономічна стабільність привертає новий капітал в країну капітал, а це — паливо для зростання добробуту.
Проте, після відставки Смолія реакція інвесторів була стримано негативною. У перший торговий день після відставки ціни на єврооблігації трохи впали, але потім відновилися практично до вихідного рівня. Ніякої паніки не було. На валютному ринку також драми не спостерігалося. Курс гривні спочатку ослаб до 27.30, але після своєчасної інтервенції НБУ курс спустився нижче позначки 27 грн за долар.
Чому ринок так стримано відреагував?
Інвестори не вірять, що незалежність НБУ може бути скомпрометована відставкою голови НБУ. Вони розраховують, що незалежність збережеться і при новому голові. На їхню думку, іншого вибору просто немає — у президента залишилося мало місця для маневру.
Адже без незалежності НБУ МВФ не зможе продовжувати співпрацю з Україною, просто не захоче ризикувати своїми грошима. А якщо МВФ припинить програму фінансування, слідом за МВФ підуть і інші інвестори. Як тоді Мінфін зможе рефінансувати свій борг, хто буде купувати нові випуски облігацій? Ринок капіталу для України при такому сценарії закриється. В результаті, вартість запозичення для бізнесу підвищиться, інфляція збільшиться, падіння економіки прискориться, резерви швидко випаруються. Все це закінчиться зниженням доходів населення, безробіттям і соціальним напруженням.
Було б неймовірно складно йти по такому важкому для всіх шляху. Тому базовий сценарій, на який розраховують зараз інвестори, що новим головою НБУ стане гідний фахівець, який збереже незалежність регулятора і макроекономічну стабільність в країні. Про альтернативний сценарій, при якому програють усі, ніхто не замислюється. Поки що не замислюється.
___________
Автор: Віталій Сивач, трейдер групи ICU
Джерело: НВ.Бізнес