- Торговельні операції
- Всі продукти
- Безпоставкові валютні форварди
- Депозитарна установа
- Страховим компаніям
Що зараз робити інвесторам — чекати, поки ринок відновиться, або продати в надії мінімізувати збитки?
Кажуть, що у інвесторів коротка пам’ять. Але довга — у інвестиційних керуючих. Ті, хто пережив хоча б одну кризу, запам’ятовує надовго найдрібніші деталі того, що сталося.
Будь-яка криза, незалежно від її природи, проходить кілька фаз, і перша з них — фаза неприйняття. Ні, цього не може бути. Як же так? Ще вчора мені говорили, що все буде чудово. Малювали чудові перспективи зростання і все навколо виглядало зовсім безхмарно. Криза 1998, 2008 або 2020 мало чим відрізняється. Очікування подальшого безперервного зростання, що підтверждується зростанням графіків колег по роботі і інвестиційними радниками, вселяє іскристий оптимізм і надію, яким раптом приходить кінець. І спостереження за зменшенням розміру інвестицій приносить не тільки психологічний, а й фізичний біль втрат свого капіталу.
На наступному етапі приходить усвідомлення реальності того, що відбувається і необхідності прийняття рішень. Чекати, поки ринок відновиться, або продати в надії мінімізувати збитки?
Найкращим способом виходу з таких ситуацій є визначення максимального рівня збитків або встановлення так званих «стоп лоссів» — граничного розміру максимального рівня втрат, будь то 5, 10 чи 20% від розміру інвестицій. Якщо заздалегідь не визначити для себе ці обмеження, зробити це в кризовій ситуації буде набагато складніше.
До середини кризи поради оточуючих інвестиційних радників рясніють словами про те, що настав той момент, коли ціни скорегували до мінімального рівня, і покупка цінних паперів дозволяє якщо не окупити, то примножити свій добробут. Ця фаза стану фондового ринку називається хапати «ножі, що падають» або, іншими словами, спроба купити те, що принесе додаткові прибутки, але іноді і хворобливі, якщо не «криваві» відчуття від подальшого зниження вартості. Щоб не попастися на виверти банкірів під гаслами «сьогодні все надзвичайно дешево і привабливо», має сенс почекати, поки ринок не продемонструє розворот тенденції. Можливо, ви пропустите етап зростання, але в будь-якому випадку убезпечите себе від зайвих втрат. Хоча сучасні інструменти дозволяють заробляти як на зростанні, так і на падінні вартості.
Наступний етап є найважливішим для інвестора — прийняття і аналіз причин того, що сталося, що додає знань і досвіду або відторгнення і щеплення від фондового ринку на довгі роки. Недостатній рівень знань інвесторів і некваліфіковані поради інвестиційних керуючих іноді призводять до негативних наслідків. Розуміння рівня знань клієнта, його сприйняття ризику дають можливість підібрати відповідні інвестиційні продукти, зміна вартості яких не буде призводити до неправильних дій у кризових ситуаціях.
Не дарма в японській мові криза означає і можливість. Ті, хто хоче убезпечити себе, шукає порятунок в захисних активах, а інші шукають можливість заробити — це спосіб знайти недооцінені активи, ціна на які стає нижче їх реальної вартості.
Головне в інвестуванні, втім, як і в будь-якій іншій справі, не піддаватися емоціям і діяти усвідомлено.
_________
Автор: Григорій Овчаренко, керуючий активами групи ICU в Україні
Джерело: НВ