3 лютого 2021

Сергій Ніколайчук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU

ЩО ДОПОМОГЛО УКРАЇНІ ПІДНЯТИСЯ В РЕЙТИНГУ СПРИЙНЯТТЯ КОРУПЦІЇ?

На минулому тижні Transparency International оновила свій Індекс сприйняття корупції (ІСК) за 2020 рік. Нагадаю, що це один з найбільш популярних у світі показників корупції, результати якого базують на опитуваннях експертів. Індекс є оцінкою за шкалою від 0 (максимальний рівень корупції) до 100 (відсутність корупції).

 

Для України у 2020 році Індекс сприйняття корупції (ІСК) склав 33 бали (117 місце серед 180 країн). У порівнянні з 2019 роком ІСК зріс на 3 пункти, з 2013 року – на 8 пунктів.
Насамперед покращення ситуації у порівнянні з 2019 роком спричинили:

 

  • запуск Вищого антикорупційного суду та перезавантаження Національного агентства з питань запобігання корупції. Перезапуск НАЗК розпочався з обрання нового керівника агентства за участю представників міжнародної спільноти;
  • антикорупційні зміни, впроваджені під час «турборежиму» Верховної Ради IX скликання, робота попереднього уряду, зокрема: нове законодавство про право самостійно здійснювати негласні слідчі дії для НАБУ, повернення відповідальності за незаконне збагачення, посилення захисту викривачів та необхідні зміни у сфері державних закупівель. На покращення також вплинула мала приватизація, антикорупційні ініціативи уряду Гончарука та довгоочікуваний тестовий запуск електронного реєстру підзвітності політичних партій НАЗК.

 

І хоча такий «стрибок» ІКС був максимальним з 2013 року, Україна все ще знаходиться на дуже низьких позиціях, випереджаючи в Європі лише Росію. Більш того, затримка із впровадженням повноцінної судової реформи та тиск на антикорупційні інституції наприкінці 2020 року з високою ймовірністю не тільки пригальмують подальший прогрес, але скоріше навіть розвернуть його.

 

Чому цей прогрес важливий? Тому що в довгостроковому періоді рівень корупції є важливим детермінантом економічного розвитку країни, що засвідчує кореляція з рівнем ВВП (за паритетом купівельної спроможності) на одну особу.

 

Звичайно, є й відхилення. Наприклад, у тій же Росії рівень ВВП відносно високий за теперішнього рівня корупції. Але значною мірою, він зумовлений нафтовими доходами та дуже нерівномірним їх розподілом серед населення. У результаті, реальні наявні доходи населення в Росії у 2020 році виявилися нижче рівня 2010 року. І значною мірою, високий рівень корупції є першопричиною тих заворушень, які ми зараз там спостерігаємо.

 

Інший виняток – Грузія. Там значення ІСК вище, ніж у багатьох європейських країнах. А при цьому ВВП на душу населення – усе ще в рази нижче. Але варто при цьому дивитися на динаміку. Ще 15 років тому ВВП рівнем ВВП (за паритетом купівельної спроможності) на одну особу в Грузії був на 26% нижче, ніж в Україні. А в 2020 році – вже на 19% вище.

 

Тому для України критично важливо продовжувати прогресувати в напрямі зменшення корупції. І саме тому цьому питанню приділяється стільки уваги з боку МВФ і інших міжнародних партнерів. Адже без прогресу за антикорупційним напрямом досягти сталих змін в економічному розвитку та покращенні добробуту населення буде неможливо. І дуже сподіваюсь, що влада використає регрес кінця 2020 року як трамплін для стрибка вперед.
 

_______

 

Автор: Сергій Ніколайчук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU

 

Джерело: Ліга

Iншi новини