- Торговельні операції
- Всі продукти
- Безпоставкові валютні форварди
- Депозитарна установа
- Страховим компаніям
На минулому тижні Transparency International оновила свій Індекс сприйняття корупції (ІСК) за 2020 рік. Нагадаю, що це один з найбільш популярних у світі показників корупції, результати якого базують на опитуваннях експертів. Індекс є оцінкою за шкалою від 0 (максимальний рівень корупції) до 100 (відсутність корупції).
Для України у 2020 році Індекс сприйняття корупції (ІСК) склав 33 бали (117 місце серед 180 країн). У порівнянні з 2019 роком ІСК зріс на 3 пункти, з 2013 року – на 8 пунктів.
Насамперед покращення ситуації у порівнянні з 2019 роком спричинили:
І хоча такий «стрибок» ІКС був максимальним з 2013 року, Україна все ще знаходиться на дуже низьких позиціях, випереджаючи в Європі лише Росію. Більш того, затримка із впровадженням повноцінної судової реформи та тиск на антикорупційні інституції наприкінці 2020 року з високою ймовірністю не тільки пригальмують подальший прогрес, але скоріше навіть розвернуть його.
Чому цей прогрес важливий? Тому що в довгостроковому періоді рівень корупції є важливим детермінантом економічного розвитку країни, що засвідчує кореляція з рівнем ВВП (за паритетом купівельної спроможності) на одну особу.
Звичайно, є й відхилення. Наприклад, у тій же Росії рівень ВВП відносно високий за теперішнього рівня корупції. Але значною мірою, він зумовлений нафтовими доходами та дуже нерівномірним їх розподілом серед населення. У результаті, реальні наявні доходи населення в Росії у 2020 році виявилися нижче рівня 2010 року. І значною мірою, високий рівень корупції є першопричиною тих заворушень, які ми зараз там спостерігаємо.
Інший виняток – Грузія. Там значення ІСК вище, ніж у багатьох європейських країнах. А при цьому ВВП на душу населення – усе ще в рази нижче. Але варто при цьому дивитися на динаміку. Ще 15 років тому ВВП рівнем ВВП (за паритетом купівельної спроможності) на одну особу в Грузії був на 26% нижче, ніж в Україні. А в 2020 році – вже на 19% вище.
Тому для України критично важливо продовжувати прогресувати в напрямі зменшення корупції. І саме тому цьому питанню приділяється стільки уваги з боку МВФ і інших міжнародних партнерів. Адже без прогресу за антикорупційним напрямом досягти сталих змін в економічному розвитку та покращенні добробуту населення буде неможливо. І дуже сподіваюсь, що влада використає регрес кінця 2020 року як трамплін для стрибка вперед.
_______
Автор: Сергій Ніколайчук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU
Джерело: Ліга