24 серпня 2021

Макар Пасенюк, засновник ICU

УКРАЇНА ЗМОГЛА ДОСЯГТИ МАКРОСТАБІЛЬНОСТІ, АЛЕ НЕ АБСОЛЮТНОГО ВЕРХОВЕНСТВА ПРАВА

Три успіху і три провали за роки незалежності.

 

Головні успіхи

 

1. Головним досягненням незалежної України я вважаю становлення державності. Українці зуміли сформувати дієздатне громадянське суспільство і демократичний лад. Ми - одна з небагатьох країн на пострадянському просторі, де є реальна політична конкуренція і змінюваність влади. Додам до цього ще й відродження армії.

 

2. Проєвропейський вектор розвитку. Більшість українців вважають себе європейцями, а нашу країну - частиною об'єднаної Європи. На цьому шляху вже багато зроблено: угоду
про Асоціацію з ЄС, про зону вільної торгівлі, безвізовий режим. Але для вступу до ЄС країні ще потрібно зробити багато трансформаційної роботи.

 

3. Досягнення макростабільності після зовнішніх економічних шоків і накопичених роками внутрішніх дисбалансів, в тому числі в банківському секторі. І це все на тлі війни. Завдяки
непопулярним реформам економіку вдалося не просто стабілізувати, а й зміцнити, при цьому якісно змінивши ситуацію на банківському ринку.

 

Головні провали

 

1. Недотримання принципів верховенства права. У розвинених країнах рівність всіх громадян перед законом стало невіддільною частиною правової, політичної, громадської та бізнес-культури. В Україні ж усі рівні, але деякі - рівніші. Звідси й корупція разом з величезним рівнем недовіри до політиків, суддів, правоохоронців.

 

2. Відсутність цілісної та інклюзивної національної ідеї, яка б по-справжньому об'єднала суспільство.

 

3. Відсутність культури наступності влади. При зміні перших осіб у нас змінюються й колективи відомств. Це руйнує багаторічні результати роботи державних інститутів. Разом з професійними службовцями йдуть їхні напрацювання, губляться встановлені з міжнародною спільнотою контакти, подовжується термін виконання завдань новими людьми. При зміні влади необхідна спадкоємність виконавців, їх ідей та реалізованих реформ, що зменшувало б амплітуду коливань в країні.

 

___________

 

Автор: Макар Пасенюк, засновник ICU

 

Джерело: НВ

 

Iншi новини