- Торговельні операції
- Всі продукти
- Безпоставкові валютні форварди
- Депозитарна установа
- Страховим компаніям
6 жовтня у парламенті зареєстрований депутатський законопроєкт (№ 8111), яким передбачається запровадження нового для України, але давно перевіреного у світі, виду фінансового рахунку. Йдеться про середньострокові та довгострокові інвестиційні рахунки для фізичних осіб.
Спроби держави підштовхнути українців до накопичень, які зараз є найменшими за розміром у світі, поки що не мають відповідного ефекту. Традиційні настрої населення, що держава попіклується про майбутнє, відсутність дієвих механізмів для накопичень та недовіра до фінансових інституцій зводять нанівець будь-які ініціативи для збільшення заощаджень.
Найбільшим інструментом для заощаджень в Україні є депозити, і це не в останню чергу завдяки державній гарантії повернення коштів. Але вже невдовзі ситуація може змінитися.
Що таке інвестиційний рахунок
Інвестиційні рахунки, запровадження яких передбачено законопроєктом № 8111, можуть відкриватися банками або інвестиційними фірмами. Розміщувати на них можна будь-які цінні папери — акції, ОВДП, корпоративні облігації. Та на відміну від звичних нам банківських рахунків або рахунків у цінних паперах, доходи за операціями на інвестиційних рахунках звільняються від оподаткування, якщо виконані деякі умови.
А саме:
Таким чином, це, як кажуть, win-win — країна заохочує громадян інвестувати гроші «в довгу», ці гроші підуть на відбудову та розвиток країни, а громадяни отримують дуже привабливі умови для отримання інвестиційного доходу.
Чому інвестиційні рахунки зацікавлять українців
В Україні також є інструменти колективного інвестування — інвестиційні та пенсійні фонди, страхові компанії, які пропонують довгострокові програми страхування життя і мають податкові пільги. Вони не є платниками податку на прибуток та надають можливість повернути сплачений податок на доходи фізичних осіб. На жаль, вони поки що не отримали значної участі населення.
А от власники особових інвестиційних рахунків можуть самостійно приймати рішення щодо інвестування без витрат на інвестиційних керуючих. З іншого боку це, безумовно, вимагає певного розуміння інвестиційних інструментів та їх особливостей. Але якщо недовіра є однією з перешкод для початку інвестування, то такі рахунки мають дати ще один значний стимул для покращення рівня фінансового забезпечення.
Підтвердженням такого стимулювання є поступове зростання обсягів інвестицій громадян в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Поєднання гарантій разом із відсутністю в ОВДП податків демонструє вподобання українців. За останні п’ять років розмір інвестицій українців в ОВДП зріс більше ніж у 5 разів і досяг 32 млрд грн на початок жовтня.
Можливість самостійного розпорядження своїми коштами разом із податковими пільгами отримало значне розповсюдження у світі. Індивідуальні накопичувальні рахунки (Individual Savings Accounts), які були запроваджені у Великій Британії у 1999 році, вже охопили 13 мільйонів громадян або кожного п’ятого британця. Загальний обсяг накопичень на таких рахунках перевищив 620 мільярдів фунтів. Схожу динаміку демонструють й інші країни, які запровадили індивідуальні інвестиційні та пенсійні рахунки для довгострокових заощаджень.
Що може завадити
Утім, лише прийняття законопроєкту, без створення належних умов для його функціонування, не зробить індивідуальні рахунки суперпопулярними серед населення України. Для цього потрібне підвищення фінансової грамотності з одночасним розширенням переліку фінансових інструментів.
Але нам, нарешті, потрібно дати споживачам фінансових послуг спосіб, у який накопичує значна кількість громадян у світі.
_______
Автор: Григорій Овчаренко, керуючий активами групи ICU в Україні
Джерело: Мінфін