- Торговельні операції
- Всі продукти
- Безпоставкові валютні форварди
- Депозитарна установа
- Страховим компаніям
Із початку війни торги цінними паперами в Україні були призупинені аж до серпня минулого року. Єдиними паперами, які торгувались, були військові облігації, випущені Міністерством фінансів для допомоги бюджету та армії. І ці папери мали надвисокий попит. Він був та залишається продиктований більше патріотизмом українців та бажанням допомогти армії, аніж бажанням заробити.
Так, завдяки активності громадян, українських компаній та банків, на кінець січня цього року через продаж військових бондів уряд залучив понад 300 млрд грн до державного бюджету.
Але з поверненням фондового ринку до повноцінної роботи у серпні 2022 року, повернувся жвавий інтерес інвесторів і до звичайних ОВДП. Рівні дохідності на ОВДП вторинного ринку значно перевищували рівні первинних аукціонів, різниця доходила до 10% і вище. В той час, як Міністерство фінансів розміщувало папери під 11%-14%, ринок пропонував папери з таким же погашенням під 20−22%.
Наразі ситуація змінилася, різниця між дохідностями первинного аукціону та вторинного ринку значно звузилася. Оскільки Міністерство фінансів почало підвищувати ставки, і пропозиція на ринку знизилася внаслідок значного попиту на папери.
Але все ж таки різниця ще є, в той час, як Мінфін залучає кошти під короткострокові ОВДП за ставкою 14%, на вторинному ринку схожі папери торгуються під 15−16%. Довгострокові, наприклад, із погашенням у 2025 році, Мінфін пропонує під 19,5%, а вторинний ринок — під 21−24%, залежно від обсягів.
Найбільшим попитом цього тижня користуються ОВДП із погашенням:
Останнім двом випускам наші клієнти надавали перевагу у понад 60% випадків, як за обсягом, так і за кількістю угод. Найближчі терміни погашення здаються інвесторам найбільш прогнозованими, адже планувати потребу у своїх коштах на довгий період зараз важко, з огляду на події в країні. А от 40% віддали перевагу дохідності, й інвестували саме у дворічні папери.
Валютні ОВДП у фізосіб мають менший попитом, тому що мінімальна сума за паперами, доступними для купівлі, значно вища, ніж у ОВДП, які номіновані у гривні.
Щодо продажу паперів, то в середньому клієнти продають військові ОВДП вдвічі рідше, аніж невійськові. Патріотичний настрій зберігається, інвестори у військові ОВДП готові тримати їх під нижчі ставки і до кінця.
Також інвестори розраховують, що при здійсненні прогнозу НБУ щодо сповільнення інфляції до 18,7% цього року, вони зароблять більше при погашенні паперів, аніж якщо б продали їх раніше.
Цього тижня очікуємо на реінвестицію коштів клієнтів від погашення лютневих ОВДП. Та чи зміниться від цього структура торгів — побачимо згодом.
________
Авторка: Євгенія Грищенко, заступниця директора ICU
Джерело: Мінфін