- Торговельні операції
- Всі продукти
- Безпоставкові валютні форварди
- Депозитарна установа
- Страховим компаніям
Чи викликає у вас, як аналітика, занепокоєння стан економіки зараз? Чи бачите ризики для макроекономічної стабільності, чим вона сьогодні забезпечується?
Я би виокремив три ключові фундаментальні передумови макроекономічної стабільності. Перший – регулярність і достатність надходжень міжнародної фінансової допомоги.
Другий – робота морського коридору, бо це, по суті, гарантія регулярних надходжень від експорту. Третій – належна робота сектору енергетики.
Перші дві складові, як видається, не викликають занепокоєнь на наступні два-три квартали, хоча у середньостроковій перспективі тут ризики високі. А от остання складова зараз, напевно, найбільш проблемна і болюча. Перебої з постачанням електроенергії пригнічують економічну активність, а також посилюють інфляційні ризики.
Загалом якщо ці три передумови присутні – ми можемо належно управляти макроекономічними ризиками через фіскальну та монетарну політику. Якщо прибрати хоча би одну із них, ризики буде набагато складніше контролювати.
Загальні макропрогнози – які вони можуть бути на наступний рік?
Ми точно можемо говорити про те, що ВВП і економіка будуть потроху зростати. За нашими оцінками, це буде близько 4% як цього року, так і наступного. Та навіть помірне зростання важливе. Бо 1% ВВП – це еквівалент майже $2 мільярдів. І це дає понад $600 млн доходів зведеного бюджету і внесків до соціальних фондів. Для порівняння – від МВФ ми наступного року отримаємо близько $1,8 млрд.
Сприятимуть росту ВВП широкий набір факторів: збільшення внутрішнього попиту з боку домогосподарств, ріст бюджетних видатків на оборонну промисловість. Якщо не буде якихось нових перебоїв у роботі морського коридору, то можемо розраховувати, що експорт також буде одним із двигунів економічного відновлення.
Водночас інфляція буде прискорюватися в силу різних факторів. Ми минулого року мали дуже високий врожай, у нас багато продуктів харчування цілий рік були дешевими. Цього року через несприятливі погодні умови ситуація гірша і, подекуди, навіть сезонне зниження цін було не таким помітними як у попередніх роках.
Ще додався фактор перебоїв у постачанні електроенергії. Через перебої з електроенергією зростають операційні витрати підприємств. Це особливо болюче для малого і середнього бізнесу, для виробників продуктів харчування, тієї ж молочної чи м’ясної продукції.
Виробникам та продавцям продуктів харчування треба витрачати більше, щоб зберігати продукцію в належних умовах. Потім ці витрати частково перекладаються на кінцевого споживача. Плюс додається фактор підвищення акцизів на пальне. Ми також чуємо й про плани підвищити ПДВ.
В сукупності все це дає помітне прискорення інфляції до рівня 7-8% вже до кінця 2024 року. Далі, в першому кварталі 2025-го року, вона ще помітніше може прискоритися – до 9% (прогноз Нацбанку на 2025 рік складає 6,6% – редакція).
Потім на річному горизонті інфляція знову почне зменшуватись. Але можна на цю ситуація поглянути і під іншим кутом: попри такий збіг несприятливих факторів, інфляція не вийде з під контролю, ситуація буде керованою.
Чи викликає які-небудь занепокоєння стан фінансового сектору?
У фінансовому секторі ситуація набагато краще, ніж можна було б очікувати на початку великої війни.
Попри війну стабільно працює банківська система. Фінансові форуми обговорюють не надійність банків, а умови депозитів, зручність мобільних додатків, розмір кешбеків. Тобто це типовий набір тем для мирного часу.
Загалом стабільність, платоспроможність, ліквідність фінансового сектору зараз не викликають занепокоєнь.
Один із факторів стабільності системи – це все ті ж величезні обсяги зовнішньої фінансової допомоги, яка конвертується у гривню та потрапляє на рахунку клієнтів банків. Ліквідність фінансової системи постійно підживлюється, чого не було під час попередніх криз. Але звісно, є багато інших передумов стабільності системи, зокрема ефективна розчистка банківського сектору, починаючи із 2015 року.
Повний текст інтерв'ю читайте на сайті Liga.net.