- Торговельні операції
- Всі продукти
- Безпоставкові валютні форварди
- Депозитарна установа
- Страховим компаніям
Літо 2024 року видалось насиченим на фінансові події, які були пов’язані з державним боргом.
Однак про це — трохи згодом, а почнемо з Топ-5 найпопулярніших випусків ОВДП серед приватних інвесторів цього літа.
Лідер літа — військові ОВДП з погашенням 15.01.2025 року
Ці піврічні папери є найбільш популярними як серед діючих інвесторів, так і серед інвесторів, які тільки переходять з депозиту до ОВДП. Тут комфортний і зрозумілий горизонт інвестування, а також приємна ставка, незважаючи на короткий термін. Дохідність за цими паперами — 14,00%.
На другому місці - військові ОВДП з погашенням 26.06.2024 року
Срібний призер — найкоротші папери, які були на ринку до їх погашення. Це були місячні папери, на яких інвестори-початківці тренувались інвестувати в ОВДП, а досвідчені інвестори використовували майже як кошти на депозиті до запитання, тільки з вищою за депозит ставкою. Дохідність — 12,00%.
На третьому місці - ОВДП з погашенням 26.02.2025 року
Ці папери максимально схожі на нашого лідера, так як їх термін — також 6 місяців, хоча вони не є військовим випуском. Але ж фундаментальної різниці між звичайними та військовими ОВДП немає. Всі ОВДП гарантуються державою, не мають податків, а залучення за ними йдуть до бюджету України. Дохідність — 14,50%.
На четвертому місці - військові ОВДП з погашенням 15.10.2025 року
Ці ОВДП, на мою думку, ідеально лягають в концепт інвесторів, які звикли інвестувати на 1 рік. Це класичний термін як для ОВДП, так і для депозитів. В даному випадку інвестори вже готові взяти довші за 6-місячні папери для отримання кращого прибутку, але все ще не є готовими заходити в трирічні випуски, для отримання максимального прибутку. Дохідність — 15,30%.
На п’ятому місці - військові ОВДП з погашенням 18.06.2025 року
Це майже річні папери, а для багатьох клієнтів найбільш сприятливий час для інвестування — саме влітку. Коли вони мають якийсь час на відпочинок та можуть зосередитись на плануванні свого майбутнього капіталу. Дохідність — 15,05%.
Цікавий факт — на початок літа припало два великих погашення випусків ОВДП:
Наче раз було погашення на 33.5 млрд гривень, то портфель ОВДП у власності фізичних осіб мав би зменшитись. Насправді ж всі кошти повернулись до системи у вигляді реінвестованих знов, а портфель за літо навіть виріс на 4 млрд гривень і на кінець серпня він складав понад 67 млрд гривень (близько 4% від загального об'єму ОВДП в обігу).
Також на літо припали цікаві події, що були пов’язані з зовнішнім боргом України.
Спочатку Україна наприкінці липня досягла принципових домовленостей з комітетом власників єврооблігацій України. Досягнуті домовленості передбачають зменшення боргу України через номінальне зниження вартості єврооблігацій на 37% на початковому етапі (що зменшить обсяг боргу на 8,5 мільярдів доларів США) та зниження чистої приведеної вартості боргу на близько 60%. Цей той рівень, який дозволить Україні відновити боргову стійкість, виконати цілі програми МВФ і дотриматись домовленостей з міжнародними партнерами, зокрема, з групою кредиторів України.
А декілька днів тому понад 97% власників українських єврооблігацій загальною вартістю $20,47 млрд ($24,3 млрд із врахуванням капіталізованих відсотків) підтримали угоду про реструктуризацію зовнішнього комерційного боргу України. Це перевищує необхідний поріг у дві третини голосів. Як наслідок, реструктуризації - бути, залишився тільки технічний обмін старих паперів на нові.
Облікова ставка
За літній час ми встигли вже побачити два засідання Правління з питань монетарної політики. І якщо 14.06.2024 НБУ знизив ставку на 0,5%, то вже на наступному засіданні, 26.07.2024, регулятор був більш обережний і залишив ставку на рівні 13%, яка діє і по сьогодні. Враховуючи зростання споживчої інфляції, вірогідність зниження на наступному засіданні 20 вересня є невеликою.
Інфляція
Споживча інфляція за літо суттєво зросла з 3.2% (станом на 04.06.2024) до 5,4% (станом на 29.08.2024). Зокрема, на це зростання вплинуло і збільшення тарифів на електроенергію для населення. Однак цей показник інфляції досі знаходиться на плановому рівні НБУ.
Курс гривні
За літо курс послабився на понад 70 копійок (з 40,5373 на 03.06.2024 до 41,2508 на 29.08.2024). На міжбанку картинка є симетричною змінам курсу НБУ, але ситуація залишається контрольованою. Майже весь серпень гривня була в коридорі 41,03−41,28 грн за долар США.
Джерела фінансування загального фонду державного бюджету 2024 року
Наразі фінансування фонду бюджету з початку року виглядає наступним чином:
Міжнародні резерви на 29 серпня склали $37,2 млрд.
________
Автор: Андрій Величко, керівник брокерського підрозділу ICU
Джерело: НВ