12 березня 2018
Олександр Вальчишин @AlexValchyshen

Оцінка долара США у світлі тарифів, звіту про ринок праці та виборів в Італії

Минулого тижня на міжнародних ринках домінували три головні теми: введення торговельних бар’єрів з боку США на імпорт сталі та алюмінію, щомісячний звіт з ринку праці у США за лютий із результатом, що виявися кращим ніж очікували, та парламентські вибори в Італії. Долар США відповів на ці події черговим трендом до послаблення, який може й надалі підтримувати гривню.

 

Першу подію в медіа називають не інакше як «торговельна війна», натякаючи на драматизм ситуації. З нашої точки зору, такий розвиток подій має довготривалий характер і є спробою форсувати коригування дисбалансів у рахунках поточних операцій найбільших країн світу. Нагадаємо, що за минулі два роки обсяг дефіцитів та профіцитів у поточних рахунках провідних країн знову почав зростати – особливо в абсолютних величинах (у доларовому еквіваленті). Особливою є ситуацію в економіці Німеччини, де фіксується рекордний профіцит (як в доларовому еквіваленті так і по відношенню до ВВП). З іншого боку, США залишається країною із максимальним дефіцитом. Тому з самого початку політика Трампа націлилася на коригування міжнародних торговельних відносин з метою відновлення внутрішнього виробництва. Вочевидь, що вищезгадані тарифи це лише початок комплексу подій, які будуть мати подальший розвиток. Однак ключовий висновок – це довготривала перспектива «сильнішого» євро й китайського юаня та «слабшого» долара США.

 

Друга подія — звіт з ринку праці в США — показала, що за лютий місяць було створено 313 тис нових робочих місць (тоді як фінансовий ринок очікував +205 тис). Відповідно, рівень безробіття скоротився за місяць з 4.1% до 4.0%. Інший ключовий показник – темп зростання заробітних плат у лютому склав 2.6% р/р і дещо послабився у порівнянні з минулим місяцем, коли було зафіксовано прискорення до 2.9% р/р. Такий результат щодо числа нових робочих місць грає на руку адміністрації Трампа та доводить, що в економіці іще є незадіяні працівники й рівень «повної зайнятості» не може бути точно визначений. Результат щодо зростання зарплат заспокоює страхи про «неминучу інфляцію» і підтримує фінансові ринки. Однак загалом висновок такий, що ФРС націлюється здійснити три-чотири кроки (25бп кожний) щодо підвищення ставки на монетарні резерви.

 

Цікаво, що обмінний курс долара США відреагував на звіт з ринку праці пониженням (індекс DXY скоротився на 0.1%, що означає посилення інших валют проти долара). Така реакція зеленого на позитивну статистику є нетиповою для останніх кількох років, коли кожне зростання на ринку праці підштовхувало індекс DXY вгору. Цього ж разу, на нашу думку, спрацьовують уже інші фактори, ніж раніше і все ж є небезпека того, що підвищення ставки ФРС та інших процентних ставок може поставити компанії, обтяжені боргами, у ситуацію низької спроможності до їх обслуговування. Адже рівень боргового навантаження в економіці США після кризи 2007-08 рр суттєво не зменшився. Отже, ринкові ставки мають певну стелю, по-перше, у вигляді боргового навантаження на бізнес та домогосподарства.

 

І остання подія минулого тижня -- перемога нових партій на виборах в Італії. Вона показує, що економічні проблеми нещодавньої боргової кризи в єврозоні іще будуть тяжіти над проблемними країнами, до числа яких входили південні країни-члени. Здавалося, що такий результат повинен "тягнути" курс євро до пониження, але євро не є національною валютою. Навпаки, ширша представленість політиків-євроскептиків у парламентах країн ЄС повинна підштовхувати курс євро до посилення, тобто до рівня, який відповідатиме економічному стану лідера єврозони, Німеччини. Ця ситуація теж грає на пониження долара США.

 

Отже, в найближчі тижні ми й надалі очікуємо поступове й обережне зниження вартості долара США. І це створює підтримку для гривні.