Ескалація протекціонізму ставить українських металургів перед серйозними викликами
Нова загроза для українського сталевого експорту сталі
Незважаючи на сприятливий початок року для металургів, сталь може перестати бути одним із головних рушіїв зростання українського експорту вже в 2018 році. Так, відповідно до останніх даних Держстату України, за січень-квітень виручка від чорних металів зросла на 32%, до $3.8 млрд, і склала чверть від експортних надходжень усіх товарів. Незважаючи на зниження близько 10% з початку березня, ціни на українську сталь залишаються на найвищих рівнях з 2014 року. Однак ця ситуація на ринку стає усе більш хиткою, і ми очікуємо, що ціни можуть знизитися у другому півріччі на 10-15% від поточних рівнів. Один з ключових ризиків — ослаблення китайського ринку сталі, яке викличе зростання китайського експорту на інші зовнішні ринки. Разом з тим, головною загрозою зараз стає наростаюча хвиля протекціонізму, викликана торговими конфліктами США зі своїми торговими партнерами.
Графік 1. Ціна на експортний сталевий гарячекатаний рулон на умовах FOB Чорне море, $/тонна
Джерела: Bloomberg, ICU, Citi, Deutsche Bank, Credit Suisse, Goldman Sachs, Renaissance Capital, VTB Capital
Початок великої торгової війни
Відправною точкою конфліктів стало рішення США обмежити доступ сталі на свій ринок за рахунок введення 25%-го мита в березні цього року. Спочатку багатьма це рішення сприймалося більше як демонстрація жорсткої позиції у переговорах з основними торговими партнерами. Однак зараз безмитний режим діє тільки для трьох країн — Аргентини, Бразилії та Південної Кореї. Причому Бразилія і Південна Корея були змушені погодитися на квотування своєї продукції у розмірі 70% від середньорічних обсягів за 2015-17. В адміністрації Президента США кажуть, що повернення до існуючих до цього торгових відносин уже є малоймовірним, бо вони американців не влаштовують.
Прямий ефект від введення мит для України є незначний, оскільки виручка від експорту до США становила менше 2% від усієї виручки за сталевий експорт у 2017р. Але основну небезпеку несуть обсяги сталі, які будуть переспрямовані з ринку США на поки ще більш відкриті ринки, такі як Європа, Близький Схід і Африка, куди у 2017 році українські компанії продали близько 12 млн тон сталевого прокату, або близько 80% усього експортного обсягу. Водночас обсяги поставок переспрямованих зі США на інші ринки за різними оцінками можуть становити від 7 до 18 млн тон на рік.
Китайська сталь може посилити тиск на ціни
Ескалація протекціонізму може спричинити додатковий негативний ефект на споживання сталі в Китаї. Рекордні з 2009 року фінансові вливання в економіку, особливо в будівництво нерухомості та інфраструктурні проекти, підштовхнули зростання споживання сталі в Китаї до 5% у 2016 і 3% -- у 2017. Інвестиції залишаються на досить високих рівнях і на початку 2018, але кількість сигналів про більш стриману фінансово-кредитну політику продовжує зростати. Незважаючи на те, що з початку року споживання сталі в країні виросло на 5%, за підсумками 2018 року багато експертів очікують уповільнення до 0-1%. Крім цього, введення торгових обмежень з боку США може коштувати китайській сталевій галузі до 1 млн тон експорту та ще 2-3 млн тон внутрішнього попиту з боку машинобудівного сектору. В сумі, для річного внутрішнього споживання сталі в Китаї це втрати не більше ніж у 0.5%. Однак якщо ці обсяги будуть переспрямовані на ринок ЄС, то це вже може означати більше 50% збільшення чистого імпорту в регіоні.
ЄС закриває ринок
У зв'язку з цим, обмеження вільної торгівлі сталлю може торкнутися ключових для України ринків. Ринок ЄС, на який у 2017 році було спрямовано 34% українського експорту сталевого прокату, слабшає. Про це, серед іншого, свідчать такі чинники як зростання складських запасів з початку року, зниження цін у червні в середньому на 3% у порівнянні з травнем і на 10% — у порівнянні з березнем. Водночас, зростання імпорту сталі до ЄС склало 10% у 1-му кварталі 2018 (у порівнянні з тим же періодом 2017) і за підсумками року, ймовірно, перевищить очікуване зростання споживання сталі на 2-2.5%. Єврокомісія в кінці березня почала спеціальне розслідування за фактом введення мита на сталевий імпорт у США і його негативного впливу на ринок ЄС. І хоча повне розслідування може зайняти близько дев'яти-одинадцяти місяців, під тиском європейських виробників сталі минулого четверга ЄС оголосив про плани ввести попередні обмеження на імпорт сталі вже в середині липня. Захисні заходи будуть включати квотування обсягів виходячи з середньорічних показників минулих років і загороджувальні мита на поставки, які перевищують ці обсяги. Аналогічне розслідування ініціювала Туреччина, куди надійшло близько 10% від українського сталевого експорту в 2017 році.
Сталь не зможе більше тягнути зростання українського експорту
Різке зростання торгових обмежень може викликати значне звуження вільних експортних ринків сталі для України. Це призведе до того, що українські металурги можуть зіткнутися як зі зниженням цін через посилення конкуренції, так і з можливим введенням загороджувального мита і обмежень на обсяги поставок. У результаті, шанси сталевої галузі зберегти роль драйвера українського експорту в 2018-19 різко зменшуються. Ми очікуємо, що валютні надходження від експорту чорних металів виростуть не більше ніж на 2%, до $9,7 млрд у 2018 і можуть знизитися на 10%, до $8.8 млрд — у 2019. Для металургів важливіше значення матиме внутрішній ринок, у той час як для українського експорту зросте роль сфери послуг і продукції аграрного та машинобудівного секторів.
Графік 2. Експорт товарів з України, $ млн
Джерела: НБУ, Держстат України, ICU