У 2020 році бюджет Пенсійного фонду України збільшиться до 448,6 млрд грн, що, без урахування витрат на субсидії минулого року, означає збільшення витрат на пенсійне забезпечення лише на 13%. З таким бюджетом говорити про істотне збільшення пенсій неможливо.
Проте, певне підвищення все ж буде у зв'язку з очікуваною зміною мінімального прожиткового мінімуму в липні і грудні, індексацією в березні, а також законодавчими ініціативами, зокрема щодо впровадження накопичувального рівня і професійних пенсійних систем.
Так, з першого червня мінімальна пенсія зросте на 74 грн(4.5%) до 1712 грн і з 1 грудня ще на 57 грн(3,3%).Тобто в цілому за рік надбавка до мінімальної пенсії складе 131 грн.
Більш істотне збільшення пенсіонери можуть отримати в результаті індексації пенсій у березні, яка складе до 15%.Індексація передбачає зміну розміру пенсій, залежно від зростання заробітної плати та інфляції, для збереження купівельної спроможності пенсій. Попри стрімке зниження інфляції до 4.1% минулого року, високі темпи зростання заробітної плати за попередні три роки дозволять нівелювати зростання цін.
Ці зміни допоможуть збільшенню середньої пенсії у 2020 році до 3 500 тисяч гривень, але цього явно недостатньо для досягнення коефіцієнта заміщення(відношення розміру пенсії до заробітної плати) не менше 40%.
Очікуються і зміни для пенсіонерів з окупованих територій. У разі прийняття Законопроекту № 2083-д, їм спростять умови отримання пенсій, включно з правом докупити стаж без застосування санкцій (якщо не вистачає періоду страхового стажу для отримання пенсії за віком, його можна докупити, заплативши суму ЄСВ за мінімальною ставкою за період, якого бракує). У разі відсутності документів можна буде розраховувати пенсію на підставі інформації з реєстру застрахованих осіб і отримувати пенсії без довідки переселенця, а також отримати заборгованість з невиплачених пенсій без терміну давності.
Кардинально змінити ситуацію у пенсійній сфері покликаний також законопроект № 2683 щодо впровадження обов'язкового накопичувального пенсійного забезпечення, який з'явився на сайті Верховної Ради за три дні до Нового року, як подарунок під ялинку майбутнім пенсіонерам. Однак, попри велику кількість пропозицій з боку експертів, депутати встигли поки що тільки замінити визначення накопичувального фонду на пенсійне казначейство, що ніяк не вплинуло на суть законопроекту, а саме необхідність створення державної структури — пенсійного казначейства, з притаманними їй вадами.
Крім пенсійного казначейства повинен з'явитися ще один елемент майбутньої пенсійної інфраструктури —центральний адміністратор.Розробники законопроекту вважають, що такий адміністратор з капіталом в 50 млн грн, який буде надавати послуги з обслуговування платників внесків в кількості понад 10 мільйонів осіб, тобто майбутніх пенсіонерів, зможе зробити це дешевше і ефективніше, ніж нинішній Пенсійний фонд України.
Законопроект передбачає обов'язкову участь всіх офіційно працевлаштованих осіб, незалежно від віку. Для участі в накопичувальній системі пенсійного страхування працівник повинен вибрати компанію з управління активами, яка буде керувати його заощадженнями, або недержавний пенсійний фонд, авторизований регулятором для участі в системі. Платник внесків має право змінювати фонд, але не частіше, ніж два рази на рік.
Позитивними рисами законопроекту для майбутніх пенсіонерів у порівнянні з початковою версією стали внески не тільки працівника, а й роботодавця. Мінімальний передбачений законопроектом внесок співробітника становить 1% і 2% роботодавця. У разі збільшення внесків працівником, роботодавець зобов'язаний збільшити відповідно і власний внесок, але не більше ніж 5%.
У будь-якому випадку хвилюватися щодо питання запуску накопичувальної системи поки що не варто. Закон набуде чинності не раніше 1 січня 2021 року, а внески повинні сплачуватися ще через два роки, тож за цей час ще багато що може змінитися. Це означає, що ми можемо побачити ще, можливо, і не одну версію законопроекту.
___________________
Автор: Григорій Овчаренко, голова підрозділу з управління локальними активами групи ICU
Джерело: НВ Бізнес