Розміщення гривневих облігацій учора не принесло загалом жодних сюрпризів. Попит був непоганим, а дохідності не змінилися. Водночас валютні облігації отримали обсяг заявок уп’ятеро більший, ніж пропозиція, і ставки за ними помітно знизилися.

15-місячні військові облігації зібрали 26 заявок на 4.8 млрд грн при пропозиції 5 млрд грн без потреби змін у ставках, попри довший термін обігу, ніж в ОВДП, які Мінфін розміщував минулого тижня. Тож міністерство задовольнило всіх охочих і залучило майже 5 млрд грн до бюджету. 

Довші терміни обігу гривневих облігацій виявилися цього разу менш потрібними інвесторам, ніж у попередні тижні.

Примітка: [1] по валютних ОВДП обсяг залучених коштів та номінальний обсяг облігацій, що були випущені, наводиться у гривневому еквіваленті за ринковим курсом 41.52/USD, 45.32/EUR;[2] по облігаціях із строком обігу 1 рік і більше наводиться ефективна дохідність до погашення; скорочення в графі "Виплата": К - квартальна виплата купону, ПР - виплата купону кожні півроку, Д - дисконтна облігація з нульовою ставкою купона. Джерела: Міністерство фінансів України, Bloomberg, ICU.

1.7-річні ОВДП вже звично отримують невеликий обсяг заявок. У попередні тижні це було трошки більше 1 млрд грн, але вчора інтерес зменшився до 0.7 млрд грн. За цим інструментом також не було охочих отримати вищу дохідність, і Мінфін задовольнив усі заявки.

Зменшився попит і на трирічні облігації. Після перепідписки в попередні тижні учора загальний обсяг отриманих міністерством заявок зменшився до 2.8 млрд грн. Але також без охочих отримати вищі ставки. Звісно, що й за цим інструментом Мінфін задовольнив усі заявки. 

Найбільший ажіотаж був навколо валютних ОВДП у доларах США. Минулого тижня міністерство погасило валютних облігацій на $281 млн, а загалом Мінфін погасив уже таких ОВДП на майже $1 млрд з початку року. Тим часом міністерство розміщувало цього року ОВДП у доларах США лише двічі і на удвічі меншу суму – лише на $450 млн. І вчора пропозиція була лише в сумі $200 млн.

Тож інвестори та торговці мали дуже великий інтерес у придбанні нових облігацій, щоб перевкладати отримані раніше погашення, адже й минулого року міністерство розмістило облігацій у доларах США на понад 22% менше, ніж погасило. Але, маючи достатні обсяги валюти й подальшу перспективу отримання міжнародної допомоги, Міністерство фінансів не поспішає залучати валютні кошти на внутрішньому ринку, пропонуючи їх лише зрідка та у відносно невеликих обсягах.

Відповідно, попит на нові облігації зашкалював. Загальний обсяг заявок уп’ятеро перевищив пропозицію, і цілком можливо, що низка учасників подавала по декілька заявок, намагаючись вгадати загальний настрій ринку. У підсумку Мінфін задовольнив 107 заявок, які мали ставки не вище, ніж 4.25%, і повністю відхилив 49 заявок із вищими ставками, які сягали 4.49%. Звісно, що в такій ситуації неконкурентні заявки були задоволені частково за середньозваженою ставкою 4.17%, пропорційно в межах 30% від усієї пропозиції ($60 млн). Решта ж $140 млн облігацій дісталися тим, хто подав конкурентні заявки. Ті, в чиїх заявках ставки були нижчими від максимальної, отримали весь бажаний обсяг облігацій, а от ті, в кого ставка була 4.25%, - лише частину в межах того, що залишилося після задоволення заявок із меншими ставками.

 

Додатки