![]() | ![]() | ![]() |
Учора Міністерство фінансів змінило пропозицію гривневих ОВДП, однак це не дозволило наростити залучення від таких облігацій.
Річні облігації залишилися тими ж, що міністерство пропонувало ще з січня. За ними попит був відносно невеликим: міністерство отримало 20 заявок на 845 млн грн. Усі конкурентні заявки були зі ставками в дуже вузькому діапазоні – 16.3-16.35%, тобто не вище від ставки відсікання минулого аукціону. Тож Мінфін задовольнив усіх охочих придбати такий інструмент.
2.3-річні гривневі військові ОВДП цього разу Мінфін замінив 1.9-річними звичайними облігаціями. Ці папери міністерство розміщувало востаннє в лютому, спочатку за звичайним алгоритмом, а потім пропонувало обміняти на них облігації з погашенням наприкінці лютого. Повертаючи ці облігації через півтора місяця, міністерство отримало дуже різноманітний зріз бажань інвесторів. Якщо минулого тижня був 21 охочий придбати облігації з погашенням у червні 2027 року і ставки були 17.4-17.45%, то вчора придбати облігації з погашенням на 5 місяців раніше, у січні 2027 року, було трошки більше охочих, але зі ставками від 16.9% (що цілком очікувано) і до 17.75%, що на 30 б.п. навіть більше, ніж за довшими паперами.
Відповідно Мінфін не став підвищувати ставки та обмежився лише частиною можливих надходжень до бюджету. Було задоволено 14 заявок на суму 1.2 млрд грн, а ставки відсікання та середньозважену встановлено на рівні 17.1%, що на 35 б.п. нижче, ніж за 2.3-річними ОВДП, що розміщувалися до кінця березня.
Третім випуском ОВДП, що розміщувався вчора, були нові 3.6-річні ОВДП з погашенням наприкінці жовтня 2028 року. Ці облігації, найімовірніше, стануть новим резервним випуском облігацій, дозволеним для покриття частини обов'язкових резервів банків. Цей випуск отримав більш ніж 7х перепідписку – 36.7 млрд грн проти пропозиції в 5 млрд грн, а ставки в заявках були від 14.9% до 16.2%. Однак міністерство задовольнило лише 13 заявок зі ставками до 15.5%, встановивши середньозважену ставку на рівні 15.01%.
Загалом бюджет отримав 7.4 млрд грн, що трошки нижче від середньотижневого надходження гривневих коштів у березні. Це цілком прийнятний результат, адже сьогодні погашаються саме резервні ОВДП і відповідно банки потребують резервні облігації, щоб поступово замінити в портфелях погашені папери. Тому потенційно резервні облігації й отримали значну перепідписку, і в найближчі тижні банки першочергово конкуруватимуть саме в придбанні трирічних інструментів, приділяючи решті ОВДП менше уваги.