Ринки: Ринки лихоманить від мінливої тарифної політики США
Минулого тижня різкі дії адміністрації Трампа у введенні додаткових імпортних мит спричинили високу волатильність на фінансових ринках, а очікування повільнішого зниження ставок дедалі укріплювались.
Президент США Дональд Трамп оголосив про підвищення імпортних мит на товари з Канади, Мексики й Китаю, починаючи з 4 лютого, що обвалило котирування акцій та укріпило долар. Проте незабаром для Канади й Мексики Трамп відклав це підвищення на місяць, що викликало полегшення й ралі на ринках. Водночас введення додаткових 10% мит для китайських товарів вступило в силу. У відповідь Китай оголосив, що з 10 лютого вводить додаткові мита для 80 товарних груп зі США. Наприкінці тижня Трамп знову посилив напруженість, заявивши про плани запровадити найближчими днями так звані «рівнозначні» імпортні мита. Згідно з цими планами, мита мають бути підвищені до рівнів, на яких ключові торгові партнери обкладають митами товари зі США.
Макроекономічні дані, оприлюднені минулого тижня, вкотре підтвердили, що економіка США охолоджується, проте залишається доволі сильною. Хоча січневе зростання робочих місць виявилося меншим за очікування, рівень безробіття в січні знизився до 4.0% з 4.1% у грудні, а середня зарплата зросла вище від очікувань. Січневі індикатори ділової активності показали перехід промислового сектора від скорочення до зростання, тоді як зростання в секторі послуг уповільнилось. Відтак ринки укріпилися в очікуваннях, що ФРС залишить зниження ставок на паузі принаймні до літа. На боргових ринках на це найбільш чутливо відреагували короткі інструменти: дохідності дворічних казначейських облігацій США зросли за тиждень на 9 б.п. до 4.29%. Дохідності ж десятирічних інструментів знизилися на 4 б.п. переважно через надії менш масштабного підвищення імпортних мит у США.
Чергова порція оприлюднених квартальних звітів провідних компаній надіслала ринкам доволі змішані сигнали. Здебільшого негативною була реакція інвесторів на звіти лідерів американського IT-сектору. Доходи від продажів Alphabet виявилися нижчими від консенсус-прогнозу, а AMD розчарувала інвесторів недостатньо сильними результатами свого сегменту центрів даних. Загальні продажі Amazon виявилися кращими за очікування, утім результати сегменту «хмарного» сервісу виявилися заслабкими. Водночас ринки вітали несподівано сильні фінансові результати Expedia, Eli Lilly, Philip Morris та інших компаній. У тижневому підсумку S&P 500 знизився на 0.2%, тоді як Nasdaq 100 додав незначні 0.1%.
Настрої на європейському ринку виявилися дещо кращими, головним чином завдяки більш позитивним загальним результатам квартальних звітів європейських компаній, а також більшим надіям на успішні перемовини щодо закінчення війни в Україні. Дещо покращилися й інфляційні очікування. Індекс споживчих цін у Єврозоні в січні зріс на 2.5% р/р, трохи вище за передбачені консенсус-прогнозом 2.4%. Водночас базова складова індексу, яка не враховує зміни цін на продовольство й пальне, залишилася незмінною на рівні 2.7%. За результатами тижня європейський індекс Stoxx 600 виріс на 0.6%.
На сировинних ринках минулого тижня переважало зростання цін. Через значне похолодання в Європі знову зросли ціни на природний газ (+4% за тиждень), а побоювання впливу холодів на врожай у чорноморському регіоні підштовхнули зростання цін на пшеницю (+4%) й кукурудзу (+1%). Активізація попиту в Китаї сприяла зростанню цін на промислові метали, а ціни на золото (+2%) сягнули нової рекордної позначки на тлі високих геополітичних ризиків. Одним із небагатьох винятків були ціни на нафту (-3%), які перебували під тиском ослаблення попиту в Азії, а також побоювань негативних наслідків торгових війн на глобальне економічне зростання.
Погляд ICU: Відтермінування вищих імпортних мит для канадських і мексиканських товарів принесло на ринки деяке полегшення й посилило надії, що жорсткі заходи Трампа є лише вступною тактикою та швидко завершаться укладанням нових торгових угод. Утім, ризики тривалих і масштабних торгових конфліктів зберігаються. Запровадження «рівнозначних» імпортних мит означатиме їхнє підвищення для більшості ключових торгових партнерів США. До того ж головною метою торгової політики Трамп вважає зниження зовнішнього дефіциту США. Це загрожує додатковим підвищенням мит, а відтак прискоренням інфляції, дестабілізацією міжнародної торгівлі й загальним ослабленням світової економіки.
Облігації: Мінфін знову підвищує дохідності
Міністерство фінансів невеликими кроками продовжує підвищувати ставки за ОВДП на первинному ринку, після того як НБУ підвищив облікову ставку сукупно на 150 б.п. з грудня.
Минулого тижня Міністерство фінансів підвищило ставки за гривневими військовими ОВДП ще на 25 б.п. у доповнення до підвищення на 50 б.п. за тиждень до цього. Прийнявши таке рішення, Мінфін збільшив гривневі запозичення вп'ятеро порівняно з попереднім тижнем. Крім того, міністерство розмістило $250 млн валютних військових облігацій із незначними змінами в ставках. Більше деталей в огляді аукціону.
Вторинний ринок державних облігацій минулого тижня активізувався. Загальний обсяг торгів зріс майже удвічі до 9.9 млрд грн переважно за рахунок збільшення угод із гривневими ОВДП удвічі до 7 млрд грн. Частка валютних облігацій у загальних торгах ОВДП зменшилася з 34% до 30%. Найбільше торгів було з військовими ОВДП (73% усіх торгів), зокрема з гривневими військовими облігаціями (43%). Водночас дохідності гривневих облігацій на вторинному ринку дуже стримано відреагували на рішення Мінфіну підвищувати ставки за ОВДП – вони кардинально не змінилися.
Фізичні особи майже відновили свій портфель після нещодавніх погашень, тож уже найближчими днями він може сягнути нового рекорду. Суттєво збільшили свій портфель і нерезиденти, майже на 4%.
Погляд ICU: Наразі Міністерство фінансів підвищило свої ставки на половину розміру сукупного підвищення облікової ставки НБУ в поточному циклі посилення жорсткості монетарної політики. Це підвищення ставок на первинних аукціонах перевищило наші очікування. З великою ймовірністю надалі Мінфін буде рухатися ще меншими кроками в підвищенні ставок або ж взагалі зупиниться на поточних рівнях дохідності. Зростання дохідностей ОВДП на вторинному ринку, ймовірно, буде ще менш помітним, адже НБУ просигналізував про очікуваний перехід до циклу зниження облікової ставки вже влітку.
Облігації: Власники єврооблігацій отримали нові позитивні сигнали
Українські єврооблігації подорожчали до нових історичних максимумів минулого четверга завдяки коментарям представника президента США Кіта Келлога про серйозність намірів зупинити війну найближчим часом.
Минулого тижня у ЗМІ з'явилася інформація, що представник Президента США Кіт Келлог має відвідати Мюнхенську безпекову конференцію. Очікується, що він зустрінеться з європейськими лідерами та представниками України, щоб обговорити війну росії проти України. Келлог сподівається отримати краще уявлення про позицію інших країн, зокрема Великої Британії, Німеччини, Данії, а також інших партнерів України щодо врегулювання війни. До того ж про Україну згадав у п'ятницю Президент США Дональд Трамп, зокрема, що в переговорах щодо досягнення миру є певний прогрес.
Тож за кілька днів єврооблігації подорожчали майже на 7%, сягнувши минулого четверга своїх історичних максимумів. Однак у п'ятницю відбулася незначна корекція та загалом за тиждень зростання цін склало 5.5%. Найбільше, майже на 8%, подорожчали єврооблігації серії В з погашенням у 2035-36 роках, власники яких можуть отримати у 2030 році додатковий обсяг паперів, якщо у 2028 році ВВП сягне визначених МВФ прогнозних рівнів. Індекс облігацій країн, що розвиваються, не змінився. Ціна ВВП-варантів підвищилася на 4% до майже 87 центів за долар умовного номіналу.
Погляд ICU: Оптимізм інвесторів отримав чергову підтримку від посадовців США, адже підготовка мирного плану починає переходити в практичну площину та буде обговорюватися з європейськими країнами. Інвестори, вочевидь, очікують зниження безпекових ризиків, що допоможе відновленню української економіки. Тому зростають очікування, що умови відновлення 12% списаного боргу будуть виконані. Це значно прискорює зростання єврооблігацій серії В з погашенням у 2035-36 роках порівняно з іншими випусками облігацій. Ми налаштовані більш обережно і вважаємо, що досягнення цільових рівнів для реального ВВП у 2028 році не є високоймовірним із урахуванням слабких показників зростання ВВП минулого та, ймовірно, цього року.
FX: НБУ знову зменшує інтервенції
Збільшення активності торгів валютою та збільшення її дефіциту не завадили НБУ зменшити інтервенції та посилити офіційний курс гривні.
Загалом дефіцит валюти на ринку збільшився, адже чиста купівля валюти минулого тижня (за чотири робочі дні) зросла на 8% (порівняно з аналогічним періодом попереднього тижня). У роздрібному сегменті чиста купівля зросла на 16% до $247 млн, а на міжбанківському валютному ринку на 8% до $94 млн, тож загальний дефіцит валюти склав $341 млн. Водночас зростання дефіциту супроводжувалося збільшенням обсягів торгів валютою на міжбанківському ринку: купівля валюти зросла на 9%, а продаж на 11%. Однак це навіть допомогло НБУ продовжити контрольовано посилювати гривню та ще й зменшити обсяг інтервенцій минулого тижня на 22% до $455 млн, найменшого тижневого обсягу з квітня минулого року.
За підсумками тижня офіційний курс гривні посилився на 0.6% до 41.47 грн/$, найміцнішого рівня за два місяці. Готівкова вартість долара США в системно важливих банках за підсумками тижня зменшилася на 0.7% до 41.2-41.8 грн/$.
Погляд ICU: Національний банк продовжував зменшувати інтервенції, яких усе ж виявилося достатньо, щоб задовольнити підвищений надлишковий попит і допомогти гривні укріпитися. Зростання попиту відбувалося, зокрема, в роздрібному сегменті через відкриття нових щомісячних лімітів для онлайн-купівлі валюти фізичними особами.
Економіка: Резерви НБУ знизилися на 1.8% в січні
Валові резерви НБУ знизилися в січні на 1.8% до $43.0 млрд через значні інтервенції НБУ на валютному ринку.
Чисті інтервенції НБУ з продажу іноземної валюти на міжбанківському ринку склали $3.7 млрд – це був третій найбільший місячний обсяг інтервенцій від початку повномасштабної війни. Водночас резерви НБУ поповнювалися завдяки пакету фінансової допомоги від ЄС обсягом 3 млрд євро за рахунок доходів від російських активів (через механізм ERA) та позитивній переоцінці фінансових активів на $0.4 млрд.
Погляд ICU: З урахуванням зобов’язань міжнародних партнерів України надати близько $39 млрд фінансової допомоги протягом 2025 року, ми можемо очікувати відносно стабільних резервів НБУ протягом року в діапазоні $40-45 млрд. Це означає, що в НБУ буде достатньо ресурсів для того, щоб мати змогу згладжувати дисбаланси на валютному ринку. Проте фокус нашої уваги поступово буде зміщуватися на перспективи отримання фінансової допомоги вже у 2026 році. Якщо утвердяться очікування, що її обсяги будуть значно нижчими, ніж у 2025 році, це може створити додатковий тиск на резерви НБУ в 2п25.