Українська економіка збавила темпи та перейшла в режим повільного зростання з 3кв24, і шанси на значне прискорення відновлення дуже низькі. Потреба поступово скорочувати фіскальний дефіцит та, відповідно, державні видатки буде суттєво обмежувати економічне зростання в майбутньому. Ми очікуємо зростання економіки на 3% у цьому та наступному роках завдяки відновленню споживання домогосподарств та вищому врожаю.
Річна інфляція почне різко сповільнюватися з червня через ефекти минулорічної високої бази та вищу пропозицію агропродукції. Ми вбачаємо сповільнення споживчих цін до 7-8% наприкінці року завдяки певному сповільненню споживчого попиту, відносно стабільному курсу гривні та здешевленню продуктів харчування. НБУ буде зберігати облікову ставку на поточному рівні до вересня, а потім, імовірно, знизить її тричі по 50 б.п. до кінця року.
Переглянутий прогноз надходження зовнішньої фінансової допомоги, який розкрито в меморандумі МВФ, – це значний позитив для України. Пакет фінансової допомоги збільшено на $15 млрд порівняно з грудневим планом, а надходження коштів буде більшою мірою зміщено на 2025 рік. Україна отримає понад $50 млрд цьогоріч, тож резерви НБУ різко зростуть, а центральний банк матиме більше ресурсів, щоб підтримувати курс гривні. Тож ми підвищуємо прогноз курсу гривні наприкінці 2025 року до 43.5 грн/$. Збільшення пакету допомоги дає Україні більше часу, щоб знизити дисбаланси зовнішніх рахунків. Якщо обсяги зовнішньої допомоги в майбутньому різко скоротяться, то НБУ змушений буде вдатися до різкого послаблення гривні.
Дефіцит державного бюджету цьогоріч буде майже повністю профінансовано зовнішньою допомогою, хоча плани з видатків можуть бути збільшені в 3кв25. Проте джерела фінансування дефіциту бюджету у 2026 році наразі не є достатніми.
Наші прогнози базуються на припущенні, що баланс безпекових ризиків залишиться практично незмінним у наступні 12 місяців. За нашими очікуваннями, навіть якщо найближчим часом буде досягнуто угоди про припинення вогню, інтенсивність бойових дій на лінії фронту та обстрілів інфраструктури не знизиться кардинально. Бізнесу та домогосподарствам доведеться жити та працювати в умовах невизначеності, що впливатиме на їхні настрої та споживчі/інвестиційні рішення.